Srđan Gjivoje predstavio je svoju prvu knjigu „Priča jednoga zarokaša“
POPRATNI PROGRAM 75. IGARA
Srđan Gjivoje predstavio je svoju prvu knjigu „Priča jednoga zarokaša“
Glazbenik Srđan Gjivoje sinoć je u atriju Palače Sponza predstavio svoju prvu knjigu Priča jednoga zarokaša . Uz autora, knjigu su predstavili mr. sc. Vinko Rožić, dr. sc. Vesna Čučić i dr. sc. Ivana Lovrić Jović, uz glazbene goste Ljubomira Buca Pende i Srđana Kadrića s kojima je autor i sam zapjevao i zasvirao. Moderator večeri bio je Sebastijan Vukosavić koji je uvodno kazao kako je Srđan Gjivoje „melodijski amblem grada koji nas desetljećima svakom odsviranom notom teleportira u naše vlastite mladosti i djetinjstva“.
U ovoj autobiografskoj kronici odrastanja u dubrovačkoj Ulici iza Roka autor nam kronološkim redom pripovijeda o onome dijelu svojega dječaštva koji se odvijao vanka, među djecom i među kamenim rubovima same ulice, nabrajajući imena svojih prijatelja, ali i ostale čeljadi, odraslih ljudi koji su u ulici boravili. Nježnim nostalgičnim tonom umjetnika u duši potanko opisuje igre i načine postizanja razbibrige za kojom svaki čovjek poslije kroz život žudi. Dubrovački govor kojim je Gjivoje zapisao taj dio svoje prošlosti autentičan je, prirodan i protkan žargonizmima iz općega jezika tadašnje mladosti pa je i sam jezik pridonio iskrenosti pripovijedanja i potpunomu čitateljevu povjerenju. Priča jednoga Zarokaša svojim je sadržajem i svojim jezikom ozbiljan prinos proučavanju dubrovačke nematerijalne baštine, a svojom zabavnošću i prisnošću divan je rego zaljubljenicima u svoj Grad.
Uoči predstavljanja, autor Srđan Gjivoje kazao je da su igra i život iza Roka bili toliko intenzivni pa je tu inspiraciju na kraju pretvorio u knjigu.
„U knjizi će se prepoznati svi pelinaši, porporelaši, pilari, karmelaši, Sveta Marija… Svi oni koji su se tada igrali kao i ja. Svi su ti kvartovi imali su sličan život, ali ja sam taj način života napisao u detalje. To će biti zanimljivo svima koji su imali takvu vrstu mladosti. No, sve su to tempi passati, nešto što se u ovoj ulici, ali i u drugim ulicama, više neće ponoviti“, kazao je Gjivoje.
Dr. sc. Vesna Čučić, koju je autor nazvao „kumom knjige“, istaknula je kako je sigurna da će Srđanova knjiga naći svoje čitatelje, ali i kako se nada da će knjiga ohrabriti naše sugrađane da se late pera, kako njihova sjećanja ne bi pošla u zaborav.
Grafički urednik knjige mr. sc. Vinko Rožić istaknuo je kako je “Priča jednoga zarokaša” pitak i detaljima napučen memoar kao svojevrsna zaključana vremenska kapsula, ali njezin sadržaj je živ i dostupan.
Naslovnicu knjige krasi slika Ulice iza Roka koju je naslikao Ljubomir Buco Pende, a dr. sc. Ivana Lovrić Jović kazala je kako dugo nije vidjela naslovnicu knjige koja tako dobro govori o sadržaju.
„Svi mi imamo pune bubice priča o prošlosti, a malo nas ima ruku koja će to zapisati. Knjiga je pisana tako nepretenciozno. Puno sam tekstova imala pred sobom u životu, ali nikad nisam imala manje intervencija. Sve je na onom mjestu na kojem je bilo prije nego što mi je Srđan predao rukopis. Nije ovo samo emocionalno-nježni, nego visoko obavijesni tekst“, kazala je, između ostalog, Lovrić Jović.
Srđan Gjivoje otkrio je kako je knjigu pisao dubrovačkim govorom onoga doba, kojeg je usvajao uz svoju nonu, koja je rođena 1887. godine, i zahvaljujući njoj već kao dijete mogao je razumjeti sve što se govorilo u Držićevom Skupu.
Zahvalio je Vesni Čučić na početnoj važnoj potpori, Ivani Lovrić Jović na poticaju, ali i Ljubomiru Bucu Pendi na slici koja se našla na naslovnici knjige.