

Poznati zoolog Konrad Lorenz je jednom rekao, “mačka je divlja životinja koja nastanjuje domove ljudi.” Biološki govoreći, to je zapravo istina.
Pripitomljene mačke, neposredni preci afričke i europske divlje mačke, su tako usko povezane jedna s drugom da ih većina znanstvenika danas sve teretira kao istu vrstu, Felis silvestris. Mačka u vašem domu je Felis silvestris catus, podvrsta divlje mačke. Dakle, zašto te divlje mačke spavaju u našim domovima?
Prvo su se uselile na farme:
U stvari nitko ne zna potpunu istinu, ali priča o pripitomljavanju Felis silvestris catus ide nekako ovako. Prije nekih 10 000 godina, ljudi su otkrili poljoprivredu. Nekako u isto vrijeme suočili su se s problemom kako skladištiti sve te žitarice koje uzgoje. Zalihe hrane, koje su čovjeku bile jako važne, privlačile su životinje, uključujući miševe i druge glodavce, koji su bili sretni što su pronašli novi izvor večere.
Isto onoliko koliko su uskladištene žitarice privlačile glodavce – toliko su mačke privlačili upravo ti glodavci. Pošto mačke jedu glodavce koji jedu farmerovu hranu – farmeri su zavoljeli mačke. (Naravno, mačke su između ostalog tople i pahuljaste, i predu dok ih mazite, što sve ide u prilog da ih lakše zavolite.)
I tako, kako bi bili sigurni da će se mačke zadržavati na farmi, poljoprivrednici su ih počeli mamiti s ribljim glavama ili pilećim krilima pa tu i tamo s osvježavajućim gutljajem kozjeg mlijeka, a potom i prijateljskim češkanjem iza ušiju. Uz sve svoje urođene instnkte, mačke znaju prepoznati ‘dobru stvar’ kad je jednom okuse i redovito se vračaju po još. S vremenom, felines s manje dispozicija za usamljeničkim životom, jednostavno su prešle na hvatanje glodavaca u zatvorenom, seleći se u ljudske domove.
Zatim slijedi svjetska dominacija:
Nije trebalo dugo da zavlada opća pomama za mačkama. Stari egipćani razvili su ‘kult mačke’ i obožavali božicu s mačjom glavom zvanom Bast ili Bastet. Ne samo da su mumificirali na tisuće mačaka, nego su mumificirali i miševe, kako bi njihove mačke u zagrobnom životu imale što jesti.
Iz Egipta, mačke su svoj put nastavile u drevnoj Grčkoj i Rimu. Nalazimo ih i u staroj Indiji i Kini. I tako redom širom svijeta, sve do današnje kućne mačke – a ne smijemo zaboraviti napomenuti da se držala i na brodovima kao mišolovka.
Naravno, gdje god da su išle, mačke su postale savršeni kućni ljubimci ljudima koji su ih udomili. Ali – nikad nisu izgubile u potpunosti svoju divlju stranu i nezavisnost. Kako je Henry David Thoreau zabilježio, “I ona najviše udomaćena mačka, koja je ležala na tapitu cijeli svoj život, čini se dosta ‘kod kuće’ u šumi, a njezino lukavo i spretno ponašanje, pokazuje da je tu na ‘domaćem terenu’ više od šumskih redovitih stanovnika.” – da se zapitate ko tu koga drži.
Steve Sampson
knowledgenews.net